in my view • Ja a jedlo

28. januára 2015

Ahojte! :)
Dnes, takto celkom včasne popoludní, týždeň pred koncom mesiaca (nie že by to bol kľúčový faktor) som sa rozhodla pred vami niečo odhaliť a vyjadriť sa k téme, okolo ktorej sa otáča podstatná časť mojej existencie a ktorá bola, je a bude jedným z najdôležitejších faktorov mojej osobnosti. O jedle.

google.sk
Milujem jedlo. Rada ho pripravujem, rada ho jem, milujem foodporn fotky (po ktorých som vždy hladná) a málokedy jedlo odmietnem a je to na mne aj vidieť. No nebolo to vždy tak. Teda, vždy som bola silnejšia, to áno, ale aj s váhou aj s jedlom to od istého momentu bolo doslova ako na horskej dráhe.
Veľmi si nespomínam, ako som na tom bola ako úplne malé dieťa, no som si celkom istá, že zlomovou udalosťou sa pre mňa stala jedna škola v prírode asi v šiestej či siedmej triede na základnej škole, kde som priam trpela - vôbec sa mi tam nepáčilo, necítila som sa dobre a navyše hnusne varili. Neviem, čo konkrétne za to môže, no som si istá, že moje problémy sa začali vtedy.
Tráviace problémy každého druhu, neznesiteľné kŕče a vracanie aj pri najmenšom strese. V jednom období, to bolo až tké zlé, že som nevedela odísť z domu do školy bez toho, aby som sa vyvracala.
Nemala som anorexiu, to božechráň, ale keďže som nechcela zo stresu zvracať, tak som radšej nejedla, no neskôr ma hlad premohol a nastal u mňa opačný efekt - prejedanie. Čo sú v podstate príznaky PPP (poruchy prijímu potravy) ale nikdy to nebolo úmyselné, nikdy som nemala pro-ana ani pro-mia myšlienky, len som nevedela inak zvládať stres.
Po istom čase, čo boli asi dva roky, sa veci začali viac-menej zlepšovať. V tom čase som vážila okolo 60kg, no pri mojej výške to bolo viac, než by som potrebovala. Našťastie som už ale nemala tie problémy čo kedysi a začala som sa stravovať bežne, čo mi v podstate vydržalo dodnes. Nikdy som nejedla dvakrát zdravo, no po prekonaní toho najhoršieho som si začala na stravu dávať aspoň trochu pozor. I keď mojimi neresťami sú dodnes veľké množstvá sladkostí, na ktoré nedám dopustiť. Tiež nepohrdnem z času na čas niečim z McDonald´s, kde si ale zo zásady dávam len pár vecí, ktoré obmieňam - McFlurry, McSundae, klasický burger, nugety so sladkokyslou omáčkou a hranolky (nie všetko naraz, samozrejme). Miujem zeleninu, ovocie, cestoviny, jogurty, syry menej, čerstvé pečivo, mäso... a najviac na svete maminkinu sviečkovú!

google.sk
Je síce pravda, že následky to celé má a musím si dávať pozor koľko a čoho zjem a ak to náhodou prepísknem, je to zloba na niekoľko dní , musím sa vyhýbať niektorým potravinám a radšej ich nejesť, alebo ich jesť len veľmi málo, čo moja mama napríklad nechápe a ja neviem ako jej to mám vysvetliť. Najväčšie problémy mi, samozrejme robia strukoviny, kapusta, kel, paradajky (ktorých sa ale neviem vzdať), kvôli alergii nemôžem jesť napríklad ani jablká, ktoré milujem - teda milovala som, keď sa u mňa alergia ešte neprejavila.
A prečo som, ehm, plnoštíhla? Pretože si ma priateľ vykrmuje a odkedy sme spolu som pribrala dobrých 15kg (z ktorých som už päť ale dala zase dole), pretože jem veľmi rýchlo, pretože jem nepravidelne. jem veľa cukru a nedodržiavam pitný režim. Môj metabolizmus na tom tiež nie je najlepšie a vďaka častému stresu si telo tiež ukladá do zásoby. Viem to, uvedomujem si to a naozaj sa s tým niečo robím, ale všetko to ide veľmi pomaly, tempom približne dva kroky dopredu, krok dozadu - ale ide to.

google.sk
A čo som vlastne chcela týmto článkom povedať? Aby ste si v prvom rade nezabudli dávať pozor na svoje zdravie. Nedovoľte stresovým situáciám či zbytočnostiam, aby vám poškodili zdravie na toľko, že si nebudete môcť dopriať čokoľvek, čo máte rady a vôbec sa to nemusí týkať jedla. 
Skutočne nesúďte ľudí len podľa toho, ako vyzerajú - nikdy neviete, čo sa za tým skrýva a ako je to pre toho človeka ťažké - to hovorím z vlastnej skúsenosti.
A tiež to, že aj po ozaj ťažkých časoch, pri naozaj nie ideálnych podmienkach a stave vecí sa dá pomaly a postupne dosiahnuť čokoľvek, čo chcete. A opäť - nemusí sa to vôbec týkať váhy.
Majte sa rady, ja vás rada už mám ♥

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý komentár ♥

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS